تاریخچه :

   صنعت نفت در تدوین و بکارگیری بسیاری از قوانین و خط مشی های اداری و استخدامی نسبت به سایر شرکتها و سازمان های دولتی ایران سابقه دارتر و پیشرفته تر بوه و در بسیاری از مقررات مربوط به منابع انسانی از جمله نظام طبقه بندی مشاغل، انتصاب و ترفیع، ارزشیابی عملکرد کارکنان، سیستم حقوق و دستمزد، انواع روشهای آموزشی کارکنان قبل از تاسیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و همچنین در زمینه قوانین کارگری پیشقدم و پیشرو بوده است.بنابراین با توجه به ویژگی خاص این صنعت و عدم وجود صنایع و سازمانهای مشابه در کشور و همچنین به دلیل پیشرفتهای صنعتی و اداری شرکتهای عامل نفتی، بسیاری از روشهای اداری و استخدامی از همان ابتدا توسط شرکتهای مذکور وضع و اجرا می شده است به تدریج گسترش فعالیت صنعت نفت و تشکیل کنسرسیوم نفتی و ادغام شرکتهای عامل در شرکت ملی نفت ایران، تهیه و تدوین مقررات اداری و استخدامی به عهده کارشناسان امور اداری این شرکت گذاشته شد.

    پیش از 1340 هجری شمسی، مجموعه جامع و منظمی از مقررات اداری در سطح صنعت نفت وجود نداشته و شرکتهای عامل نفتی هرکدام آئین نامه ها و دستورالعمل های مربوط به خود را به صورت پراکنده و به شکل بخشنامه به واحدهای تابعه ابلاغ می نمودند.

     اولین مجموعه مقررات اداری و استخدامی در سال 1340 توسط شرکتهای عامل به زبانهای فارسی و انگلیسی تهیه و به واحدهای تابعه ابلاغ گردید. یک سال بعد شرکت ملی نفت ایران با هماهنگی شرکتهای عامل نسبت به تدوین وتنظیم مجموعه مقررات اداری و استخدامی کارکنان به صورت جداگانه اقدام مود. متعاقب آن در سال 1343 دومین مجموعه مقررات اداری و استخدامی به تفکیک کارمندی و کارگری توسط شرکت ملی نفت ایران به زبان فارسی تهیه و تدوین گردید.

   پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به تغییرات بنیادی در ساختار سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، بخشی از مقررات قبلی شرکت دچار تغییر، تعدیل و اصلاح و در مواردی نیز مقررات جدیدی به آن اضافه گردید تا اینکه اولین مجموعه مقررات اداری و استخدامی کارکنان و کارگران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1362 توسط اداره تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی تهیه و به مدیریتها/ شرکتها ابلاغ گردید. پس از آن بطور مستمر با توجه به مصوبات هیات مدیره تغییراتی در مجموعه مقررات اداری و استخدامی صورت گرفته است.

در سال 1381 نیز مجموعه مقررات اداری و استخدامی(کارمندی/کارگری) تحت وبسایت با امکانات جستجو در متن مقررات در سایت وزارت نفت(www.nioc.org) قرار داده شد که دارندگان مجاز مجموعه مقررات با استفاده از کد شناسائی و روز ورود قادر به دسترسی و بهره گیری از مجموعه مقررات و دیگر امکانات آن در شبکه اینترنت می باشند.